|  | 

Medycyna estetyczna

Leczenie kanałowe – czy należy się go bać?

Proces leczenia kanałowego do tej pory obrósł wieloma mitami i kojarzony jest z bolesnym oraz kosztownym zabiegiem. Jak wygląda to w rzeczywistości ?

Czym tak naprawdę jest leczenie kanałowe? To metoda leczenia nieodwracalnych zmian w obrębie zęba,a dokładniej zapalenia jego miazgi. Polega on na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek z obrębu korony zęba oraz jego kanałów i wypełnienie go chemiczną substancją.

Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje na swoim miejscu przez długi okres czasu a wypełnienie i cofające się zmiany wewnątrz można obserwować podczas zdjęć RTG. Nieprawidłowo wyleczony kanałowo ząb może doprowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co w efekcie może skończyć się koniecznością usunięciem zęba.

W praktyce, kolejne etapy leczenia kanałowego przedstawiają się następująco:
-leczenie rozpoczyna się od otwarcia korony zęba i usunięciu zdegradowanych tkanek, a następnie wyczyszczenie ich bezpośredniego sąsiedztwa.
-opracowanie kanałów, polegające przede wszystkim na obfitym opłukaniu kanałów. W trakcie tego etapu następuje całkowite usunięcie miazgi z kanałów oraz dokładne wyczyszczenie ich z toksyn oraz bakterii.
-kolejne etapy to osuszanie kanałów i wypełnianie ich specjalnie przygotowanymi materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu zamknięcie światła kanału przed przedostawaniem się niepożądanych drobnoustrojów wgłąb tkanek w obrębie zęba. Wgłąb kanałów wpuszcza się materiał zwany gutaperką, który wykazuje doskonałe właściwości lecznicze.
-wypełnienie wyleczone zęba wymaga użyci materiałów kosmetycznych.
Mimo dużej skuteczności zawsze istnieje ryzyko powikłań wskutek leczenia kanałowego. mogą być to: przedziurawienie ściany kanału, złamanie narzędzia podczas pracy nad kanałem, wystąpienie bólu, złamanie korony zęba a także przepchnięcie leków powyżej wierzchołka zęba. Leczenie kanałowe jest jednak czasami jedyną metodą na ratowanie zainfekowane zęba. usunięte z kanałów nerwy całkowicie uniemożliwiają odczuwanie bólu poprzez ząb, czasami możliwe jest reagowanie leczonego zęba na gorące oraz zimne potrawy oraz napoje.

Problemem przy leczeniu kanałowym jest wczesna diagnoza – zazwyczaj ból pojawia się bardzo późno co zmniejsza szanse na uratowanie zęba. Dlatego warto jest odbywać regularne wizyty u stomatologa raz na pół roku. Śląscy dentyści, tacy jak dentysta ze Skoczowa, Rybnika czy też Katowic skutecznie pomogą wyleczyć zainfekowane zęby.

leczenie-kanalowe-czy-nalezy-sie-go-bac

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Urolog Bemowo

    Urolog Bemowo

    Urologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Urolog Bemowo to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób dotyczących układu moczowo-płciowego u pacjentów zamieszkujących dzielnicę Bemowo w Warszawie. Wizyta u urologa Bemowo jest zalecana w przypadku wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym. Mogą to być problemy z oddawaniem moczu,

  • ZMIANY SKŁADU WYDZIELANEGO MOCZU

    ZMIANY SKŁADU WYDZIELANEGO MOCZU

    ZMIANY SKŁADU WYDZIELANEGO MOCZU   Do najczęstszych składników patologicznych moczu należy białko, wałeczki, cukier, krwinki czerwone. Białko. Obecność białka w moczu nazywamy białkomoczem (albuminuria). W warunkach fizjologicznych niewielki białkomocz może pojawić się niekiedy po wysiłkach fizycznych, długotrwałym pozostawaniu w pozycji stojącej, zimnej kąpieli i itp. Białkomocz patologiczny wstępuje w wielu schorzeniach nerek, zwłaszcza uszkodzeniach kanalików