|  | 

Medycyna estetyczna

ZWIĘKSZENIE CIŚNIENIA ATMOSFERYCZNEGO

ZWIĘKSZENIE CIŚNIENIA ATMOSFERYCZNEGO

W podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym wzrasta proporcjonalnie ciśnienie parcjalne gazów wchodzących w skład powietrza. Wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu prowadzi do nadmiernego nasycenia hemoglobiny, co wzmaga procesy utleniania w tkankach. Nadmiar tlenu uszkadza tkankę płucną, wywołując przekrwienie i obrzęk płuc. Dochodzi również do zaburzeń przemiany materii, kończących się niekiedy śmiercią wśród drgawek. Człowiek wytrzymuje maksymalnie ciśnienie 3 atmosfer.

Nagłe przejście ze zwiększonego ciśnienia atmosferycznego do prawidłowego wywołuje objawy tzw. choroby nurków lub choroby kesonowej. Polega ona na tym, że składniki gazowe powietrza, rozpuszczone w dużych ilościach we krwi pod zwiększonym ciśnieniem, wydobywają się nagle po przejściu do niższego ciśnienia w postaci pęcherzyków, podobnie jak dwutlenek węgla z otwartej butelki wody sodowej. Dotyczy to zwłaszcza .azotu, który nie jest użytkowany przez ustrój. Pęcherzyki azotu tworzą zatory w naczyniach włosowatych płuc, serca, mózgu, co wywołuje nagłe niedokrwienie tych narządów, pro-wadzące do zawałów, a w następstwie nawet i do śmierci.

Chorobie nurków zapobiega się przez stopniową dekompresję, tzn. przez powolne zmniejszanie ciśnienia. Azot wydziela się wówczas powoli i zostaje wydalony przez płuca. Przy wystąpieniu objawów choroby nurków ratuje się chorego przez szybkie umieszczenie go w komorze pod zwiększonym ciśnieniem.

zwiekszenie-cisnienia-atmosferycznego

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Urolog Bemowo

    Urolog Bemowo

    Urologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Urolog Bemowo to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób dotyczących układu moczowo-płciowego u pacjentów zamieszkujących dzielnicę Bemowo w Warszawie. Wizyta u urologa Bemowo jest zalecana w przypadku wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym. Mogą to być problemy z oddawaniem moczu,

  • ZMIANY SKŁADU WYDZIELANEGO MOCZU

    ZMIANY SKŁADU WYDZIELANEGO MOCZU

    ZMIANY SKŁADU WYDZIELANEGO MOCZU   Do najczęstszych składników patologicznych moczu należy białko, wałeczki, cukier, krwinki czerwone. Białko. Obecność białka w moczu nazywamy białkomoczem (albuminuria). W warunkach fizjologicznych niewielki białkomocz może pojawić się niekiedy po wysiłkach fizycznych, długotrwałym pozostawaniu w pozycji stojącej, zimnej kąpieli i itp. Białkomocz patologiczny wstępuje w wielu schorzeniach nerek, zwłaszcza uszkodzeniach kanalików